GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » akcie   Vlado Linek © 2021 glk@glk.sk 02.12.2021  
AKCIE
KALAMARATÓN GLK
06.06.2017 23:15 | 4666x | komentár: 5x

24 hodín na Kalamárke

„Kraaafneee, kraaafneee“, ozývalo sa lesom. Na chvíľu sa mi zamarilo, že som na pláži v Chorvátsku a poplážový predavač promuje svoje šišky. Po prebdenej noci nie sú halucinácie ničím neobvyklé. Keď som rozoznal Náčelníkov hlas, precitol som. Náčelník Rudiger nás hľadal na Skalách pod chatkami pokrikom známym zo spoločných letných dovoleniek. Namiesto šišiek vytiahol termosku s voňavou horúcou kávou, dve šálky, lyžičky, cukor. Tento doping sme už potrebovali. Práve sme s Alanom doliezli osemdesiatu cestu.


Alan a Peter.

Keď sa ma Alan prvý krát opýtal, či by som si s ním nezaliezol  24-hodinovku na Kalamárke, nezdal sa mi to bohvieaký nápad. Jednak som si tu už nejakú výzvu zrealizoval a jednak som celkom netušil, čo si vlastne pod tým predstavuje. A keď sme to začali podrobnejšie rozoberať, mal som pocit, že každý od toho očakáva niečo iné. Alan ako romantik asi nejaký zážitok, ktorý nemusí byť  vopred presne špecifikovaný a do detailov premyslený, ja inžinier som hneď začal počítať o koľko by sa dal za 24 hodín prekonať limit, ktorý sme s Náčelníkom pred dvomi rokmi za 15 hodín nastavili. Lebo lezenie 24 hodín môže znamenať aj to, že vylezieme zopár ciest a zvyšok budeme sedieť pod skalou, kecať, odpočívať, prípadne pozorovať hviezdy. Rozhodovanie mi sťažil ešte aj náš insitný filozof Duco, ktorý navrhoval buď liezť jednu cestu 24 hodín, alebo 24 hodín liezť jednu cestu. 
Nakoniec  som ale podľahol Alanovej argumentácii a myšlienka vymeniť výkon za zážitok sa mi začala čoraz viac páčiť. Tak sme si zadefinovali niekoľko zásad, ktoré budeme dodržiavať:
- budeme liezť 24 hodín v kuse bez spánku,
- cesty si budeme vyberať po vzájomnej dohode, nebudeme jeden druhého prehovárať
- obaja vylezieme rovnaký počet tých istých ciest. Keď jeden z nás nebude vládať, akciu ukončíme bez ohľadu na to, že druhý by mohol vyliezť ešte veľa ciest
- hlavným kritériom bude zážitok a nie počet vylezených ciest (mňa samozrejme mátalo číslo 100, mal som pocit, že keď sa budeme tak dlho pod skalami motkať bude blbé ak ich dáme menej).
Akciu som konzultoval aj s Náčelníkom s tým, že jeho účasť by nás potešila. Bol nešťastný, že sa práve nachádza v stave polčasu rozpadu a že počet jeho zranení opäť presiahol kritické množstvo. A okrem toho mu v hlave práve kryštalizoval kalamársky andezit na šamonixskú žulu.
Na rady však nebol skúpy. Má dokonale zmáknutú chémiu takýchto podujatí (BCAA, gély, magnézium, ibalgin, red bull a ostatné jedy). A okrem toho má väčšiu nohu ako ja a jeho rozťahané lezky mi mohli ušetriť  veľa bolesti.
Na takéto maratóny je najvhodnejší čas, keď sú čo najdlhšie dni. Alan sa však v polovici júna chystal na Sicíliu, tak začiatok pripadol na 1. júna, čo sa nám vzhľadom na takýto detinský nápad zdalo celkom vhodné. Plánovali sme začať vo štvrtok podvečer, a dokončiť akciu v piatok, kedy na skalách nie je ešte priveľa lezcov. A víkend využiť na regeneráciu.
Aladin nám na tento termín ponúkal ideálne počasie. Z Bratislavy sme vyrazili vo štvrtok na obed, aby sme mali dosť času na prípravu. Chémiu sme nakúpili už počas týždňa, stravu (rôzne bagetky a sladkosti) sme kúpili cestou na pumpe. Zásobu energie sme si vytvorili haluškami v salaši Detvan, a dávkou magnézia a bécéáčkovými bobulami. O tretej sme už parkovali pod Vrchnými skalami.
Ak zbadáte na Vrchných skalách na niektorých cestách značky žltou kriedou, tak tí vandali, to sme boli my. Obehli sme si skaly a pomocou sprievodcu sme si značili cesty, ktoré sme plánovali vyliezť. Ukázalo sa to ako výborný nápad, hlavne v noci. Na Kalamárke nie sme síce nováčikovia, ale ani domáci a hľadanie vhodných ciest pri čelovkách dosť zdržuje. 
Do štvrtej sme sa pobalili a slávnostný výkop (výlez, štart, zahájenie, poklepanie základného kameňa) sme stanovili na 16:30.  Začali sme pri Májovej veži a pokračovali sme smerom doľava. Do tmy sme sa snažili rozliezť a vyliezť „ťažšie“ cesty, ktoré by nám potme mohli robiť problémy. Liezli sme systémom 2 + 2. Prvý vyliezol dve cesty, potom ich vyliezol druhý, vycvakal a vyliezol ďalšie dve cesty.
Mne to rozliezanie išlo dosť ťažko, mal som ešte cestou do Detvy nepríjemné telefonáty z práce a nevedel som tak rýchlo prepnúť hlavu z módu práca do módu lezenie. Našťastie Alan bol nezastaviteľný. Než som stihol stiahnuť lano z jednej cesty a založiť  istítko, Alan už v druhej ceste zakladal lano do zlaňáku. Do tmy sa nám podarilo vyliezť  vyše tridsať ciest.
Lezeniu pri čelovkách som sa trochu obával. Technické cesty s prvým istením  ledva na dosvit čelovky neleziem bežne, aj keď v takej K2 je v zadných sektoroch tiež dosť šero. Nakoniec práve nočné lezenie v nás zanechalo z celej akcie najväčší dojem.  V noci stíchol les. Žiadne autá, kosačky, cirkulárky, žiadny civilizačný ruch. Aj spevavce stíchli. Len šumenie lesa a sem tam húkanie nočných dravcov ako v holyvúdskom horore. Kužel čelovky nútil sústrediť sa iba na aktuálny lezecký krok a práve tá koncentrácia čistila hlavu od všetkých nánosov a umožnila vnímať lezenie v jeho esenciálnej podobe.
Keďže sme si na noc nechali „ľahšie“ cesty tak sme napriek zvýšenej náročnosti takmer  nespomalili.
Počas noci sme mali krátke prestávky, vždy po desiatich cestách sme si ich zapisovali do sprievodcu a pritom sme sa občerstvili a trochu si odpočinuli. Brieždiť sa začalo okolo štvrtej, ale čelovky sme vypínali neskôr, lebo za stromami bolo dosť šero. Prvé slnko nám trochu rozohrialo kosti, v noci nebola zima, vlastne boli ideálne lezecké podmienky, len občasný závan vetra obliekal ističa do páperky.
Za 13 hodín, do pol šiestej sme vyčistili Vrchné skaly a opustili sme ich s kreditom 72 ciest. Po rýchlych raňajkách sme sa presunuli na Skaly pod chatkami. Chvíľu sme posedeli nad Kráľovskou, kochali sa pohľadmi na prebúdzajúcu sa Detvu a vystavovali sme telesnú fotovoltiku slnečnej energii.
Na Dolných skalách sme začali v oblasti Múrika, sú tam najľahšie cesty a tak sme rýchlo postupovali. Tam nás objavil aj Náčelník so svojim starbaksovým prekvapením. Kofibrejk, Rudove žartíky a hecovanie nám dosť pomohli. Alan, ktorý už trochu začal strácať vitalitu (konečne sa nám vyrovnali hendikepy) zas trochu ožil.
Náčelník si čas čakania na parťáka Pacha krátil sólovaním cestičiek pri nás, tak sme sa okrem lezenia venovali čoraz častejšie aj konverzácii. Tešili sme sa na Kindergarten, je tam zopár cestičiek, ktoré nás mohli pri malej námahe rýchlo posunúť vpred. Tam sme sa paradoxne trochu zasekli. Sektor bol obsadený deťúrencami zo Zaježovej, ktoré tam s rodičmi oslavovali Deň detí. Náčelník, v civile výkonný riaditeľ sa nezaprel a zmanipuloval oslávencov tak, že v okamžiku boli laná posťahované, divácka kulisa vytvorená a my sme mali možnosť ukázať deťom lezecké umenie poznačené celonočnou únavou. Najťažšie však bolo uniknúť pred otázkami detí a aj dospelácii boli takí milí, že sme tam strávili oveľa viac času ako sme plánovali. Na skaly už začali pribúdať aj ďalší lezci, väčšinou známi, prišiel aj Pacho a tak sa lezenie čoraz viac miešalo so socializáciou a prestávky sa predlžovali.  Keď už bolo jasné, že stovku dáme a do ukončenia zostávalo dosť času, začali sme si to viac užívať. Problémy, ktoré som mal minule – kŕče v predlaktiach a veľké bolesti nôh od lezečiek sa mi tentoraz vyhli. Na kŕče pomohlo magnézium, na bolesť  nôh ibalgin a asi aj to, že sme celú záťaž rozložili na dlhšiu dobu a dlhšie sme boli vyzutí. Nepotreboval som použiť ani Náčelníkove lezky, dokonca ani Alanove o dve čísla väčšie, ktorých zásobu si doniesol.
Akciu sme v ležérnom tempe skončili o pol piatej cestičkami pri Umakartovom čele na čísle 108. Oslavy sme si nechali na reštiku Academic vo Zvolene, Alan mal na ňu dobré spomienky, vraj tam varia a obsluhujú študenti hotelových služieb a dá sa. Nesklamali. Alan odišiel do Bratislavy, ja som strávil víkend u nás v Turčianskych Tepliciach. Je to kúpeľné mesto, ideálne na regeneráciu po takom výkone. A naozaj, svalovicu v stehnách som začal pociťovať až na tretí deň. Tamara síce tvrdila, že to bude asi z tej sobotnej a nedeľnej bajkovačky po hrebeňoch Malej Fatry, kde sme viacej tlačili ako sedeli v sedle, ale poznáte ženy, čo môžu vedieť o našich chlapských zábavkách?

Peter

Doba konania
Začiatok:  Štvrtok 1.6.2017 o 16:30
Ukončenie:  Piatok 2.6.2017 o 16:30

Účastníci
01 Alan Formánek (1962) – 108 vylezených ciest, všetko RP alebo PP
02 Peter Greksák (1955) – 108 vylezených ciest, všetko RP alebo PP

Supervízor, konzultant, radca, morálne a meteriálne zabezpečenie
Rudo Hajdučík (1960)

Zoznam ciest (podľa sprievodcu KALAMÁRKA z apríla 2014)

Vrchné skaly

1. 211. Hankina bruškom V+
2. 212. Jožova previsom VI-
3. 10. Lučkova stenou IV+
4. 6. Ľavou časťou steny V
5. 7. Oblou škárou IV+
6. 15. Očistec VI-
7. 17. Platňou V/V+
8. 22. Stredom steny VI
9. 24. História V
10. 25. Lučkova IV
11. 198. Tlačenka VI+
12. 213. Z ktorej strany kosíš? IV
13. 31. Sokolík V+
14. 33. Lučkov sokolík V
15. 37. Papraďová
16. 203. Skrytá krása VI+
17. 44. Balkón VI+
18. 50. Ponad šindlovinu IV+
19. 51. Búrkove previsy VI-
20. 69b. Strmý variant VI+
21. 70. Zelený koberec V-
22. 72. Ženská odvaha V/V+
23. 76. Pekná hrana IV+
24. 80. Medzi rečou V
25. 82. Škárou za malou vežičkou IV-
26. 83. Machovka V
27. 85. Mrzí ma to V
28. 91. Lustrácia V+
29. 92. Tatranská škára IV+
30. 94. Vzdušná hrana V
31. 95. VI-
32. 97. Členitou stenou cez previs V
33. 105. Stenou III+
34. 105a. Stenou cez previs IV
35. 106. Grillovacia cesta V
36. 108. Hranou IV+
37. 191. Tadeto V
38. 110. Infekcia VI-
39. 192. In Fúzia VI-
40. 111. Hranou V+
41. 112. Škára III+
42. 194. Celkom pekná IV+
43. 118. Cvičná hrana IV-
44. 121. Stenou cez dva previsy V/V+
45. 122. Strata pamäti V
46. 130. Čože je to päťdesiatka V+
47. 131. Škára za Českou vežou IV
48. 132. Hipmanova hrana IV+
49. 133. Škára k stolčeku IV
50. 139. Veveričia cesta VI
51. 140. Železná cesta V
52. 143. Houserova hrana V
53. 144. Variant Houserovy hrany V+
54. 145. Duškova hrôza V
55. 148. Trávnatá škára IV+

56. 151. Houserova cesta V+
57. 152. Pavúčia cesta VI+
58. 153. Nelezená VI
59. 156. Hipmanova VI
60. 158. Nízky tlak VI
61. 163. Bukový variant V-
62. 197. Veľkonočný pondelok V
63. 166. Lukyho rady IV+
64. 168a. Narovnanie Absencie V
65. 169. Vlnitá škára IV+
66. 172. Drevená cesta V-
67. 174. Traverzová V+
68. 195. Spomienky na Omiš
69. 196. Stretnutie IV+
70. 209. Venušin pahorok IV
71. 176. Trhlina III/IV
72. 177. Pilier s trhlinou III+ 


Skaly pod chatkami

1. 16. Ostrá hrana IV-
2. 17. Škára IV
3. 18. Zárez IV
4. 166. Nová cesta zhora IV+
5. 19. Stienkou IV+
6. 20. Fúrik V-
7. 21. Múrik V
8. 22. Hrana múru V/V+
9. 24. Po svadbe V
10. 26. Previštek V+
11. 29. Krúžok V
12. 30. Lasičia škára III/IV
13. 31. Balkón IV+
14. 33. Červené skoby V
15. 37. Prvý strach V/V+
16. 38. Uzlíková škára IV+
17. 39. Pokusná V
18. 40. Ku slanine V
19. 42. Rebríková škára IV+
20. 186. Šimunova III+
21. 187. Jakubova IV+
22. 188. Martinova IV-
23. 189. Lukášova IV-
24. 50. Biely pilier V+
25. 51. Škárou na pilier (Bonbónik) IV+
26. 172. Život na hrane V+
27. 56. Pretekárska V
28. 62. Paralelné trhliny III+
29. 67. Čidriho škára V
30. 70. Pravý Y IV
31. 73. Hazuchov zárez IV+
32. 85. Peťov zárez V/V+
33. 93. Hladký kút V/V+
34. 96. 4.B VI-
35. 146. Sladká hrana IV
36. 148. Nevinná V 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

KALAMARATÓN GLK [6. 6. 2017 23:15:19] - reagovať

NAJNOVŠIA

VŠETKY

 • KALAMARATÓN GLK [sano luczy - 9. 6. 2017 17:12:20] - reagovať
  blahozelam vam, ste frajeri!

 • KALAMARATÓN GLK [Oleg - 8. 6. 2017 17:53:05] - reagovať
  Chlapi, vy asi malo fajcite, cak?


 • KALAMARATÓN GLK [Andrej - 7. 6. 2017 23:41:57] - reagovať
  Gratulujeem, pondelok sme mali v Luxe Biely a tak som 2 mesiace po operacii konecne zacal. Dal som sice len 5 ciest a potom som musel nahodit ortezu, ale 108 je vazna inspiracia. Vdaka za nu, Andrej

 • KALAMARATÓN GLK [vladoC - 7. 6. 2017 17:12:39] - reagovať
  som ani netušil, že na Kľamárke je toľko ciest. Klobúk dole chlapci.


 • KALAMARATÓN GLK [KrasnaVila - 7. 6. 2017 10:54:13] - reagovať
  Toto bolo ULTRA Petrissimo, nie maraton :-)
  Boli ma cely clovek, len si pomyslim na 108.
  Kazdopicopadne, congrats :-)178682