GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » diskusia   Vlado Linek © 2022 glk@glk.sk 18.01.2022  
AKCIE
POTENCIÁL AKO 2 SVINE
06.10.2015 09:00 | 6318x | komentár: 1x

(Medené Hámre – otvorenie 5. septembra 2015)

Bol to naozaj príjemný pocit liezť prvý raz v stene, ktorú som čistil a vybál sa v nej pri zhadzovaní niekoľko stokilových lokrov. Teraz sú tam čisté asi tridsaťmetrové línie v pevnej skale. A prístup k nim? Päť minút od auta na parkovisku.


Medené Hámre. Foto: Martin Grajciar.

S budovaním lezeckej oblasti Medené Hámre začal Braňo Kadík v roku 2014 a už vlani na jeseň tam boli géelkáči Peter, Duco, samozrejme Kazo nakuknúť a vyskúšať prvé cesty. Pochválili, odporučili, podporili. A ako to celé vzniklo? "Raz sme tadiaľ išli s kamarátom a pozerám, však je tu potenciál nie ako jedna, ale rovno ako dve svine. Skala parádna, kameň sa už neťaží a ani nebude, tak prečo sa tu nelezie? Prečo to nevyužiť? Aspoň za ten môj úbohý život niečo dokážem pre lezcov vytvoriť a urobiť radosť iným,"  hovorí Braňo, čo ho nakoplo, aby sa do toho pustil.

Ako prvé vznikli dvojdĺžkovky Pravá hrana a Via potkan v sektore Platňa. Potom sa Braňo aj s občasnými pomocníkmi presunul do Medeného sektora. Tam vznikali cesty rýchlejšie, lebo tam nie je stena až taká vysoká. Vyzerá to, samozrejme, jednoducho, ale nestačilo len prísť a čistiť, vytyčovať línie. Rok a pol trvali byrokratické vybavovačky, s ktorými pomohol Kazo (Vlado Linek). Ďalej treba spomenúť Jána Boltvana, ktorý sa ozval sám od seba, že chce pomôcť a jeho meno ako spoluautora svieti pri siedmich cestách. Na čistení stien, krokovaní línií, vŕtaní a lepení sa podieľali najčastejšie Aňa Lineková, Zdenka Radičová, Michal Uherek, Peťo Kelečin a Tomáš Berner. S vybudovaním chodníkov pomohla Petra Škrovánková s kurzistami z HK Filozof na jarnej brigáde. Dnes je na Medených Hámroch 29 zaistených ciest (dve dvojdĺžkové) a čoskoro pribudnú dve ďalšie. Potenciál, prízvukuje Braňo Kadík, je ešte veľký. "Teraz zvolím pri tvorbe nových ciest trocha pomalšie tempo, ale budúci rok tiež niečo doplním. Keď som bol totiž po otvorení pár krát na Hámroch, takmer vždy tam bolo skoro plné parkovisko. Takže je to dobrý pocit, že po mne zostane niečo, čo iní využívajú," teší sa Braňo.

text: Ďuro, foto: Kazo

PS: Sprievodcu Medených Hámrov nájdete na: www.carpathianclimb.sk
KOMENTÁR K ČLÁNKU

POTENCIÁL AKO 2 SVINE [6. 10. 2015 9:27:30] - reagovať

NAJNOVŠIA

  • POTENCIÁL AKO 2 SVINE [duco - 8. 8. 2019 9:22:05] - reagovať
    Medvedí podiel na oblasti má Medved ktorý tam liezol uz dávno predtým ako nastal boom
VŠETKY

  • POTENCIÁL AKO 2 SVINE [duco - 8. 8. 2019 9:22:05] - reagovať
    Medvedí podiel na oblasti má Medved ktorý tam liezol uz dávno predtým ako nastal boom181248