GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » galéria   Vlado Linek © 2024 glk@glk.sk 25.06.2024  
GALÉRIA
MEDZI NEBOM A MOROM
22.05.2019 20:00 | 6308x | komentár: 2x

Po rokoch lezenia mi došlo, že si ciele vyberám prísne esteticky, ako jedinečné diela prírodného tvorcu. Čítam v jeho knihe dejín naturálneho umenia a snažím sa dešifrovať, ako na mňa zapôsobia. Niekedy ma uchváti nádhera línií v kolmých a previsnutých skalných hradbách, pretavená do  čírej radosti z toho, čo držím a po čom stúpam. Inokedy strach a zdesenie, ak sa materiál drobí a vypadáva spod nôh, či je špinavý, zarastený, vlhký.

Vrcholy, steny, línie však  musia byť výnimočné a mať elegantné slabiny, ktorými sa dajú zdolať. No najdôležitejší je prvý dojem.Ten zásadný vnem, ktorý rozvibruje celú škálu  pocitov. Akúsi zmes nadšenia, zápalu, zamilovanosti, potešenia, zvedavosti, odhodlania, motivácie i rešpektu. V zbierke takýchto cenných artefaktov mám  nový objav - Punta Giradili.
Vyrastá na východnom pobreží Sardínie. Štyristometrový oltár medzi nebom a morom. Keď som ho prvý raz zazrel, vedel som, že chcem na neho vyliezť. Tak, ako by som chcel vyliezť na množstvo magických stien a vrcholov po celom svete, ale ani niekoľko životov by mi na to nestačilo. No Giradili bol tu za rohom, len pár hodín cesty z Bratislavy. 
Pod stenou prišiel znova ten známy pocit vzrušenia i očakávania, aké to bude. Hradba vápenca s obrovskými prevismi  zakryla veľkú časť oblohy a vychýlila nás do záklonu. Preliezali sme šedé platne s ostrými dierkami, žlté drsné bruchá, strmé kúty a odstrašujúce strechy. S pribúdajúcimi metrami boleli nohy i ruky viac a viac, ale ten uchvacujúci pocit z pohybu po vertikále naberal na intenzite a prehlušil akúkoľvek nepohodu. Byť len tak niekoľko stoviek metrov bezprostredne nad morom, počuť burácať jeho príboj, dýchať slaný vzduch a pohľad opierať o tyrkysový vesmír vodnej hladiny bol obrodzujúci. Punta Giradili  nesklamal, má čestné miesto v mojej privátnej galérii obľúbených kopcov. Viem, že sa sem vrátim.

Rado Staruch, Šaňo Buzinkay - cesta Mediterraneo 7a+

viacej na planetmountain
KOMENTÁR K ČLÁNKU

MEDZI NEBOM A MOROM [22. 5. 2019 20:46:31] - reagovať

NAJNOVŠIA

 • MEDZI NEBOM A MOROM [Miro C - 24. 5. 2019 10:37:30] - reagovať
  Ahoj, keby som bol vedel, ze idete, by som sa pridal, lebo som hladal partiu na nieco podobne. Nevadi, vsetko je ako ma byt, snad na buduce. Ale krasna parada. Miro
VŠETKY

 • MEDZI NEBOM A MOROM [Miro C - 24. 5. 2019 10:37:30] - reagovať
  Ahoj, keby som bol vedel, ze idete, by som sa pridal, lebo som hladal partiu na nieco podobne. Nevadi, vsetko je ako ma byt, snad na buduce. Ale krasna parada. Miro

 • MEDZI NEBOM A MOROM [Rudiger - 23. 5. 2019 11:44:59] - reagovať
  Superior !!!
  zoberieš aj mňa ?243131