GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » galéria   Vlado Linek © 2023 glk@glk.sk 21.03.2023  
GALÉRIA
KONGRES GLK – PIATY NULTÝ ROČNÍK
07.11.2016 16:00 | 6197x | komentár: 1x

Bojové cvičenie takticko-operačnej skupiny GLK na Strednom Slovensku

21. 10. 2016, piatok, 20:23 zulu
Vozidlo zástupcu Náčelníka Generálneho štábu sa blíži nepriechodným terénom (piatkové zápchy na Šturci) k frontovej línii. Infračervené svetlá nočného videnia ledva presvitajú cez hustý dážď a hmlu. Napriek tomu že cestuje v utajení, vyruší ho telefón z Operačného:
 „Tu Alfa - Bravo, príjem.“
„Tu prieskumná hliadka Maja - Boris, hlásim, že sme sa stratili, cieľový objekt nenájdený, resp. Horáreň strýčka Toma bez kontaktu. Príjem.“
„Tu Alfa - Bravo, máte zlé súradnice. Cieľ nie je horáreň, ale chata. Hneď za panelovou cestou pri studničke doprava a potom vľavo na prvej lúke. Poznávacie znamenie – signálne svetlá v oknách a dym z komína. Príjem.“
„Tu Maja - Boris, našli sme to a zaujali sme pozície. Zbrane a fľaše odistené. Zahajujeme frontálny útok. Príjem.“
„Tu Alfa - Bravo. Bravo, a nevychlastajte všetko. Prídem. Príjem“

Z Kontrašpionážneho oddelenia dorazila na Generálny štáb GLK depeša s krátkym vyhodnotením taktického cvičenia spojencov GLK „Kalamárka-2016“:

21. 10. 2016, piatok
Počasie: neprší, prepŕcha, miestami dážď, prehánky, prší, leje

V poobedňajších hodinách obrnený armádny zbor GLK pod vedením Náčelníka Rudigera v počte mužov 1, zaujal strategické stanovište na kóte Kalamárka. Podarilo sa mu obsadiť budovu chaty. Po prehliadke miestností, oznámil „Čisté“ a založil v krbe oheň. Čakanie na predsunuté jednotky si krátil leštením svojej zbrane a kontrolou kvality liehovín z enzetu (NZ - nedotknuteľné zásoby).
Večer dorazili predsunuté jednotky. Stratená hliadka Maja-Boris, major Kazo s posilami Janom, Martinou, predátormi Ajdou a Maxou, oberst Stenly a zástupca Náčelníka Peter. Taktické cvičenie bolo zahájené. Hneď prvý večer bol nepriateľskej armáde pod vedením Kapitána Morgana zasadený zdrvujúci úder. Jeho elitné jednotky boli zdecimované na niekoľko deci.
Straty na životoch na strane GLK - nula. Straty na mentálnej kapacite – značné.
Nočnú strážnu službu prevzali Ajda a Maxa pod velením majora Kaza. Z ich hlásenie vyberáme:
„Počas noci sa nič zvláštne nestalo. Nebolo treba použiť tesáky ani trhaj-kusaj.“

22. 10. 2016, sobota
Počasie: ráno hmlisto, doobeda takisto. Teplota: v noci pod nulou, cez deň nad nulou.

Po rannej rozcvičke (decimovanie zvyškov armády kpt. Morgana) vydal Generálny štáb denné rozkazy:
1. Pripraviť ubikácie na príchod posíl (vykonané, drevo nazbierané, napílené, audio-video technika nainštalovaná, 30-litrová kotlina ukoristená)
2. Urobiť prieskum terénu (vykonané, Dolné a Horné skaly po dažďoch prevažne mokré)
3.  Zahájiť taktické (miestami strategické) cvičenie na zvyškoch suchých skál (vykonané, podrobnosti nižšie)
4. Vyhodnotiť denné výsledky pri večernom posedení spojeneckých armád (vykonané, podrobnosti nižšie)
V priebehu dňa prichádzajú na obrnených vozidlách posily zo všetkých kútov krajiny. Naobed Paolo a Dežko priviezli z hlavného mesta dávku slnka a vypálili ju rovno na oblohu. Skaly dostali rozkaz uschnúť. Generalita – Igor a Edita pozvali aj miestnych veteránov pod vedením Janka Hazuchu a Peťa Košíka. Cvičenie mohlo začať. Spojenecké jednotky sa rozdelili na dve armádne skupiny: „Hornú“ pod vedením Náčelníka Rudigera a „Dolnú“ pod vedením brigádneho generála Igora. Obe armádne skupiny si viedli výborne a vybojovali niekoľko víťazstiev. Horná skupina padla síce do nastraženej pasce nepriateľa, ktorý sa do radov príslušníkov snažil rozsievať Infekciu, ale rýchly zásah zdravotníčky Barče podaním Infúzie zachránil celú jednotku.
Dolná skupina zas okrem kadetov dala vyniknúť aj veteránom. Úspešne bola vyskúšaná aj nová Antigravitačná zbraň z arzenálu GLK.
Straty na životoch na strane GLK – nula. Iné straty – päť omrznutých prstov.
Večer sa niesol v družnej internacionálnej atmosfére.
Proviantný náčelník Šaňo vyhlásil všeobecnú mobilizáciu. Každý, kto mal ruky, nohy, chuťové a plné poháriky sa musel zúčastniť na príprave jelenieho ragú.  Výsledok bol uspokojivý, nikto sa neotrávil. Dokonca sa objavili hodnotenia v kategórii vynikajúce. Ušlo sa všetkým, aj večerným posilám. Tie priviezli okrem iného dôležitú výzbroj na posilnenie bojovej pripravenosti, chrabrosti a statočnosti v boji. Ďakujeme zbrojovkám zo všetkých vinohradníckych oblastí.
Trochu kultúry do tvrdých bojových sŕdc sa snažil vniesť veliteľ Vojenského umeleckého súboru Duco, ktorý si Kongres GLK pomýlil s americkým Kongresom a prišiel v svadobnom obleku. Rýchlo však nahodil uniformu a salvy z jeho šesťstrunovej AK47 zneli pri krbe celý večer. V kongresovej hale zatiaľ prebiehali prezentácie rôznych bojových akcií príslušníkov. Náčelník Rudiger s pobočníkom Mirkom slúžili v oddieli Anouk vo Francúzskej légii. Generál Igor ukázal ako s admirálom Vladuškom demilitarizovali juhozápad USA v Yosemitoch. Mylnú predstavu o tom, že sa tam prstami špárali v nose uviedli na pravú mieru – špárali sa tam prstami v Nose.
Členka diverzného oddielu Julka bola pod krycím menom Liu-u nasadená do tajnej misie v Číne. Napriek viacerým úspešným výkonom sa jej oddielu nepodarilo ohroziť jadrový potenciál ani rozvrátiť ekonomiku tohto ázijského tigra.
Staroveké bojové umenie veľmi plasticky prezentoval  veliteľ výsadkárov Stenly. Takmer holými rukami (len s jedným párom rukavíc) v priebehu pár dní dokázali dobyť rozsiahle územia na západnom pobreží Nórska  v okolí Romsdalu. Zaujala aj jeho exkurzia do výzbroje niektorých špeciálnych jednotiek, konkrétne hnedých baretov (prezývaných aj hríbové klobúky). Prítomní sa dozvedeli ako sa dá nepriateľ jednoducho zneškodniť pomocou muchotrávky zelenej alebo ako konzumáciou lysohlávok zväčšiť bojového ducha mužstva, či zväčšiť mužstvo bojového ducha. Väčšina prítomných sledovala prezentáciu mykológa Stenlyho s otvorenými hubami.
Ani ženijné družstvo majora Kaza sa v ďalekej Patagónii nedalo zahanbiť. Pomocou jednoduchých nástrojov vybudovali cestu až na vrchol Trinidadu, podľa účastníkov o niečo schodnejšiu ako hlavné radiály v Bratislave.
Konečne sa môže splniť sen Tomáša Baťu o presťahovaní českého a slovenského národa do tohto vetrom ošlahaného (k)raja. Povráva sa, že od budúceho roku uvažuje Ryanair s nasadením Kondorov el pasa na pravidelnej linke Sliač – Cochamo.
Keď sa frontová línia blížila k polnoci, rozpútali sa vojnové operácie proti úhlavnému nepriateľovi ľudstva. Bojové šťastie sa prikláňalo raz na jednu, raz na druhú stranu, ale vzájomný súboj sa nakoniec skončil remízou. U nepriateľa prázdnymi fľaškami, u spojencov prázdnymi hlavami.
Nočnú strážnu službu v okolí chaty prevzali tentoraz okrem oddielu majora Kaza aj príslušníci Francúzskej légie a na vysunutom stanovišti aj zástupca Náčelníka. Intravenózne rozmrazovanie nočných hliadok prebehlo ráno úspešne.

Účastníci sobotňajšieho posedenia spojeneckých armád:
Rudo Hajdučík •  Zuzka Hajdučíková • Barča Hajdučíková • Kazo Linek • Igor Koller • Edita Kollerová • Jano Zemanovič • Martina Furindová • Julka Golianová • Vlado Ceniga • Palo Tomka • Dežo Pusztay • Peter Greksák • Stenly Zelenský • Duco Gachall • Aleš Jankacký • Stenly Glejdura • Katka Rothová • Šaňo Buzinkay • Zdenka Buzinkayová • Peter Padúch • Mirko Černo • Janko Hazucha • Majka Škrabáková • Boris Benedek • Peter Vitkovský • Ludo Sihelský • Viktor Karabinoš • Adriana Repťová • Alan Formánek • predátori Ajda a Maxa

23. 10. 2016, nedeľa
Počasie: slnečno, pod mrakom, polooblačno, oblačno, zamračené, Búrkové previsy

Ranné sčítanie mužstva sa nepodarilo. Jednak sa nenašiel nikto, kto by bol hneď ráno schopný napočítať do desať, jednak sa mnohí príslušníci vydali na prieskum. Niektorí smerom k chladničke, ale našli sa aj takí, ktorí zanechali ľudskú stopu až na Skalách kráľa Ubu. Skaly uposlúchli rozkaz a väčšinou do rána obschli. Denný rozkaz Generálneho štábu znel:
1. Upraviť ubikácie do pôvodného stavu (vykonané, požiar uhasený, zdemolované veci obnovené, omietky nahodené, vymaľované, riady umyté)
2. Branno-bezpečnostné cvičenie (B-BC) na skalách s ukážkami bojového umenia (vykonané, podrobnosti nižšie)
3. Opušťák v poobedňajších hodinách (vykonané, zbehovia, ktorí opustili posádku pred obedom budú zastrelení)
B-BC sa konalo na Horných skalách. Armády sa opäť rozdeleli do skupín, jedna vedená brigádnym generálom útočila z juhu, druhá, vedená Náčelníkom zo severu. Najťažšie boje prebiehali na Talianskom fronte. Nepriateľa sa napokon nepodarilo obkľúčiť, lebo neprišlo k dohode o smere postupu. Po skončení bojov armády zistili, že si iba vymenili strany.
Generálnym štábom bolo  takticko-operačné cvičenie aj všetky bojové operácie spojeneckých armád GLK hodnotené vysoko pozitívne. Účasť bola vysoká a odpad minimálny.
Kľúčovým pre úspech cvičenia bolo pôsobenie v rámci spoločných zoskupení: pozemných síl (ističi), vzdušných síl (lezci) a síl pre špeciálne operácie (hĺbkový prieskum).
Prítomní cvičili v dynamicky meniacom sa prostredí konfliktu podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy tak, aby boli pripravení účinne brániť suverenitu krúžku GLK. Cvičenie Kalamárka-2016 preverilo príslušníkov po strategickej, operačnej aj taktickej stránke, a to na všetkých úrovniach velenia. Nejde však len o ich pripravenosť v súvislosti s frontovým nasadením, ale tiež v krízových situáciách nevojenského charakteru (napr. získanie opušťáku doma na víkendové lezenie).
Preto je v budúcnosti potrebné viac sa venovať kompatibilite systémov velenia a riadenia, udržiavaniu spoločného obrazu operačnej situácie, teda prehľadu o tom, čo sa deje na bojisku, ako aj detailnej koordinácii jednotlivých procesov pre rôzne druhy jednotiek a rôzne úrovne štábov.
„Budovať a brániť krúžok GLK – vždy pripravení“

Generálny štáb GLK
KOMENTÁR K ČLÁNKU

KONGRES GLK – PIATY NULTÝ ROČNÍK [7. 11. 2016 16:35:01] - reagovať

NAJNOVŠIA

 • KONGRES GLK – PIATY NULTÝ ROČNÍK [Jano Banko - 9. 11. 2016 14:46:50] - reagovať
  Nebezpecie pecienkoveho kolapsu bolo
  akutne,ale ziadny Doktor,vsetko sa dialo
  svojpomocou,skody ziadne, lebo vsetci
  trenovani borci, zdravi vas chory Jano.

VŠETKY

 • KONGRES GLK – PIATY NULTÝ ROČNÍK [Jano Banko - 9. 11. 2016 14:46:50] - reagovať
  Nebezpecie pecienkoveho kolapsu bolo
  akutne,ale ziadny Doktor,vsetko sa dialo
  svojpomocou,skody ziadne, lebo vsetci
  trenovani borci, zdravi vas chory Jano.

206844