GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » novinky   Vlado Linek © 2024 glk@glk.sk 20.04.2024  
NOVINKY
SKIALP V PETTNEU
25.04.2018 00:00 | 3716x | komentár: 2x

Tak som sa vybral na služobku do Švajčiarska a spojil som to so skialpovačkou v Pettneu - Skt. Allberg. Dedinka sa nachádza pár kilometrov pred tým dlhým tunelom, ktorý vedie do Švajcu. Asi 7 hodín jazdy autom z Bratislavy. Ubytoval som sa v penzióniku Bella Monte za slušnú cenu. Ráno som vyrazil z izby a hľadal možnosti ako prejsť diaľnicu, aby som sa dostal do kopcov vzdialených asi 1 km.

 

Hneď oproti penziónu sa dvíhala hora do výšky necelých 2800 metrov. Hľadal som líniu, kadiaľ by sa dalo vyšlapať. Aj som bol rozhodnutý vyraziť, ale bol som sám a riziko lavín som nevedel odhadnúť, tak som sa zameral na druhý kopec, ale aj tam to bol prúser, tak som sadol do auta a po piatich kilometroch som bol pod zjazdovkou. Zaplatil som parkovisko, našiel na zemi dve eurá, ktoré som poctivo odovzdal parkoviskovému majstrovi a vybral som sa naverím boha po opustenej časti ešte ľadovej zjazdovky.

Držal som sa bokom, aby som nezavadzal nadržaným lyžiarom, bol som z toho aj trochu nervózny či ma nejaká služba nezaženie, ale našťastie zo zjazdovky odbočila stopa do údolia, tak som sa vybral po nej.

Míňal som obrovské lavíništia a dumal, kto sa tam asi trtoší v nejakej ľadovej jaskynke, ale to zistia až v lete. Stopa viedla nádherným údolím pod obrovskými strminami. Stretol som prvých lyžiarov-freeriderov. Čudovali sa, že čo šlapem, keď sa tam dá dostať lanovkou. Tá je však z údolia neviditeľná a treba z nej urobiť dlhý traverz. Tak som si vyšlapal pokiaľ sa dalo, aby som lyžoval ešte nie v bahnitom snehu a aby som sa vyhol riziku poobedných lavín a samozrejme pokiaľ som vládal. Potom som ešte dal jednu jazdu už na zjazdovke, kde som došlapal. Boli tam pekné strminky medzi stromčekmi.

Večer som bol v penzióniku a dumal aký pekný začiatok služobnej cesty a záver lyžiarskej sezóny, ktorý si ešte zopáknem, keďže už viem čo a ako v tejto oblasti.


Červená pokiaľ som došiel, modrá odkiaľ sa rojili freerideri, zelená - plán na budúci rok.

DucoKOMENTÁR K ČLÁNKU

SKIALP V PETTNEU [25. 4. 2018 0:03:30] - reagovať

NAJNOVŠIA

 • SKIALP V PETTNEU [Jano Banko - 27. 4. 2018 11:35:34] - reagovať
  Mily Rudko, v lete choj trocha brigadovat
  a nelutuj cenu vytahu. Otvoria sa ti tam
  nadherne moznosti a ide to do konca aprila. Super Oblast na Kombi vytah a stupat Boli casy. Jano
VŠETKY

 • SKIALP V PETTNEU [Rudoger - 27. 4. 2018 10:19:49] - reagovať
  Plán na 2019 sa zdá krajší ...

  • SKIALP V PETTNEU [Jano Banko - 27. 4. 2018 11:35:34] - reagovať
   Mily Rudko, v lete choj trocha brigadovat
   a nelutuj cenu vytahu. Otvoria sa ti tam
   nadherne moznosti a ide to do konca aprila. Super Oblast na Kombi vytah a stupat Boli casy. Jano235470